Kdy mám správně podat žádost o podmíněné propuštění? Okamžitě, když mám termín? Nebo chvilku po něm, aby to nevypadalo, že „moc tlačím na pilu“? Ani jedno. Žádost o PP má odsouzený podat v tu chvíli, kdy je připravený.

09.03.2022

Není snad den, kdybychom odsouzeným a jejich rodinám nevysvětlovali, kdy si nejlépe podat žádost o PP. K termínu PP, který se stanovuje klasickým výpočtem délky trestu a data nástupu ve vztahu k zákonem stanovené délce 1/3, 1/2 nebo 2/3, chce podávat svoji žádost drtivá většina odsouzených. A také podává. Dá se asi říct, že určitá část odsouzených tímto způsobem může postupovat. Prvotrestaní, bez předchozí trestné minulosti, s fungujícím zázemím a bez jakýchkoliv dalších rizik. Může jít např. o jednorázové pochybení, neúmyslný trestný čin, nedbalostní.

V ostatních případech by ale mělo být hlavním kritériem pro podání něco zcela jiného. Ne termín, ale to, zda je odsouzený připravený. Na svůj život po propuštění a tím pádem na vlastní úspěšné projednání žádosti.

Nejdříve se tedy musíte soustředit na důvody páchání trestné činnosti, na změny, kterými si odsouzený prošel, na život po propuštění, na řešení dluhů, závislostí, na obnovení nebo upevnění rodinných a osobních vazeb, na nastavení budoucího života, na práci, bydlení, hrazení běžných výdajů a také na zajištění pomoci, kdyby v budoucnu něco mohlo „drhnout“.

Až tohle budete mít, pak teprve jděte k soudu. Jinak riskujete, že soud Vaši žádost zamítne. A i když si ji můžete znovu podat za 6 měsíců, tak soud už na vás bude hledět jako na jednou zamítnutého. Takže vaše startovací pozice bude horší.

Máte dvě možnosti, jak odcházet od soudu, když soud žádost zamítne a nebudete si podávat stížnost. Zaprvé jako ten, který je naštvaný, že ho soud „zařízl“, protože nebyl vůbec připravený. Budete plný hněvu a budete se cítit ukřivděný. Síla do další práce bude veškerá žádná. Nebo jako ten, kdo udělal maximum a soud mu vytkl konkrétní věc. Na té pak zapracujete a příště jsou šance téměř stoprocentní, protože budete tím pádem připravený dokonale, když soud jiné chyby neshledal.

Není o tom, že máte právo si žádost podat, ale že máte možnost si ji podat.  

 

 

Kategorie: Blog